Прийдешній 2022 рік приніс з собою зміни, які стосуються кожного продавця та споживача України. З 1 січня касові апарати або їх програмні аналогі (ПРРО) потрібні всім продавцям, що здійснюють продаж товарів, для того щоб надати покупцеві фіскальний чек. Ця вимога не стосується лише тих продавців, що торгують за готівку на ринку – так звана «бабуся із петрушкою» (тм), або тих хто взаємодіє з іншим бізнесом та проводить розрахунки через банк.

Що це означає для нас з вами? Це означає, що нам, покупцям, легше буде відстояти свої права споживача у разі непорозуміння із продавцем отримавши фіскальний чек, який зафіксовано у податковій. Тобто продавець не зможе відхреститися від неякісного товару, стверджуючі що він це не продавав. Лише переконайтеся що ви отримали дійсно фіскальний чек. Він може бути виданий у паперовому вигляді, або в електронному вигляді та надіслано вам на емейл, вайбер, або інший месенджер. При цьому не важливо чи розраховуєтесь за товар ви готівкою, або карткою через POS-термінал.

Але…. Маємо попередити вас, що несумлінні продавці вдаються до хитрощів і відмовляють покупцю у безготівковому розрахунку, змушуючи проводити розрахунки готівкою. У чому хитрість? Продавець може «приховати» такий продаж взявши гроші, та надавши покупцеві якісь папірець замість фіскального чеку.  Адже про такий продаж знаєте лише ви та хитрий продавець. Інших свідків немає, документів немає, отже зобов’язань теж ніяких.

Держпродспоживслужба вже повідомила, що останнім часом збільшилася кількість скарг споживачів про відмову з боку продавців розрахуватися за придбані товари карткою. Але це є порушенням Закону України «Про захист прав споживачів» статті 17, якою встановлено право споживача на вільний вибір товарів і послуг у зручний для нього час та на вільне здійснення безготівкових розрахунків з урахуванням режиму роботи та обов’язкових для продавця (виконавця) форм (видів) розрахунків, установлених законодавством України. Встановлення будь-яких переваг, застосування прямих або непрямих обмежень прав споживачів не допускається, крім випадків, передбачених нормативно-правовими актами. Слід зазначити, що постановою КМУ від 29.09.2010 № 878 «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів» можуть бути звільнені від обов’язку приймати картки для розрахунків за продані товари лише окремі категорії продавців, тільки ті,  які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення менше ніж 25 тис. осіб.

Ще один нормативний документ, який також встановлює норми обов’язкового приймання продавцями електронних платіжних засобів встановлена Порядком провадження торговельної діяльності та правилами торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затвердженими постановою Кабінету Міністрів від 15.06.2006 № 833. Пунктом 21 згаданої постанови визначено, що суб’єкт господарювання зобов’язаний забезпечити можливість використання електронних платіжних засобів під час здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) відповідно до законодавства.

Тобто, якщо ви стикнулися із відмовою у безготівковому розрахунку з боку продавця знайте, що це може свідчити про обмеження прав споживача, та є порушенням вимог законодавства, за яке передбачена відповідальність статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів» та статтею 155 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В такому випадку ви маєте право звернутися до Держпродспоживслужби України та її територіальних органів з відповідним зверненням. Детально тут: https://dpss.gov.ua/zahist-prav-spozhivachiv/yakshcho-vashi-prava-porusheno

І навіть якщо неможливість розрахуватися карткою вас не дуже засмутила, і ви вже дістали готівку з гаманця, поцікавтеся у продавця чи надасть він вам саме фіскальний чек. Якщо ні, можливо ви маєте справу із не дуже чесним торговцем, – оцініть свої ризики перед тим, як віддати гроші.

 

Бажаємо вам безпечних та вдалих покупок!

 

SC

SC

Залишити коментар